Na planografii se můžeme podívat ze dvou úhlů pohledu. Zatímco první pojednává o tom, že planografie je takzvané technické kreslení, ten druhý představuje určitý způsob tisku. I proto je v dnešní době planografie známá spíše jako plotrování (tisk) výkresů. My si však v následujících řádcích vysvětlíme obě vnímání.
Zdroj obrázku: freepik.com
Planografie jako technické kreslení
Laicky řečeno, při technickém kreslení se dělají technické nákresy, které vypovídají o tom, jak má být něco vytvořeno. Vzhledem k tomu jde o mimořádně precizní činnost s vysokým důrazem na všechny drobné detaily. Technické kreslení lze provádět různými metodami, které se uplatňují ve více oblastech.
Metody technického kreslení
Co se týče metod technického kreslení, obecně je můžeme rozdělit do tří kategorií:
- skicování
- ruční kreslení za pomoci příslušenství
- počítačový design
Skicování - v rámci technického kreslení se obvykle používá pro rychlé ruční zaznamenání nápadů. Ve většině případů tak nejde o hotovou kresbu, ale jen o předlohu pro další zpracování.
Názorná ukázka, jak může vypadat skicování. Zdroj obrázku: pixabay.com
Ruční kreslení za pomoci příslušenství - podobně jako skicování, i tato metoda planografie se praktikuje ručně. Na rozdíl od skicování se jí ale bez problémů dá vytvořit hotový plán. Obvykle se totiž realizuje za pomoci příslušenství, jehož hlavním prvkem je rýsovací deska s posuvnými okraji a T-čtvercem.
Technické kreslení s asistencí odborného příslušenství. Zdroj obrázku: freepik.com
Počítačový design - v současnosti je možné provádět technické nákresy i počítačově. Mnohé úkony planografie jsou díky takzvaným CAD systémům automatizované a mnohonásobně rychlejši než ruční kreslení. Kromě toho, usnadňuje to i realizaci 3D návrhů.
Planografie za pomoci notebooku. Zdroj obrázku: freepik.com
Oblasti využití technického kreslení
Využívání planografie ve smyslu technického kreslení je skutečně široké. Speciálně však musíme zmínit architekturu a inženýrství jako takové.
Věděli jste, že slovo inženýrství pochází z latinského "ingenerare"? Přeložit by se to dalo jako "vytvářet". A jak jsme zmiňovali o něco výše, technické nákresy v praxi představují, jak má být něco vytvořeno.
Zatímco v architektuře si Planografii většinou spojujeme s projektováním budov a jiných staveb, jakými jsou například mosty či schodiště, v inženýrství jde v podstatě o všechno, co se dá vytvořit. Zmínit proto můžeme jak malé šrouby, tak i různé komplikované vynálezy.
Planografie jako plotrování výkresů
Jak jsme již uvedli v samém úvodu tohoto článku, výraz planografie se v dnešní době používá také pro plotrování (tisk) výkresů. Dá se říci, že jde o jednu z hlavních technik tisku textu a ilustrací, při které tištěné a netištěné prvky tiskové formy leží prakticky ve stejné rovině. I kvůli tomu se v souvislosti s ní můžete někdy setkat s označením tisk z plochy.
Věděli jste, že přenos barvy z formy na potiskovaný podklad je při plánografii zajišťován rozdílnými fyzikálně-chemickými vlastnostmi tištěných a netištěných prvků?
Zdroj obrázku: freepik.com
Mimochodem, zajímavá je i skutečnost, že vývoj planografie byl iniciován vynálezem litografie německého autora Alois Senefelder z roku 1798. Od té doby však tiskařský průmysl uběhl pořádný kus cesty, díky čemuž je dnes možné vytisknout téměř vše.
Mohlo by vás zajímat:
Historie tisku - od razítek přes knihtisk až po moderní tiskárny
O tom, jak kopírování změnilo způsob práce
Zdroje obrázků: freepik.com, pixabay.com